O festivalu

Festival podporují

 

Menteatrál

Filozofie unikátního festivalu Menteatrál je vytvořit přátelský festival a prezentovat tvorbu divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením. Za jeho organizací stojí spolek Jiné jeviště, který vznikl v roce 2011.

Festival proběhne již po páté v Neratově v Orlických horách, letos od pátku 27. do neděle 29.7. 2018.

Můžete se těšit na hlavní festivalový program probíhající ve dvou divadelních šapitech. Svá představení uvede pražské Divadlo Ujeto, brněnské Divadlo ALDENTE, Divadlo Vzhůru nohama z Kladna, pražští Dr.amAS, Taneční studio Light z Prahy a také domácí Jiné Jeviště.

V rámci doprovodného programu vystoupí mimo jiné hlasová umělkyně s českými, súdánskými a rusko-židovskými kořeny Ridina Ahmedová a hudební uskupení Thom Artway & Band, zpěvák, písničkář, busker a také držitel ceny Anděl 2016 v kategorii objev a zpěvák roku.

Letošní ročník mapuje nejnovější počiny českých profesionálních divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením. Společné debaty a workshopy pak poskytnou prostor pro debatu o nejnovějších tendecích, progresi a experimentech Specifického divadla.

Neratov

Poutní místo a kouzelná vesnička Neratov se nachází v Orlických horách a leží přímo u polských hranic (vesnicí protéká hraniční potok). Neratov byl významným poutním místem již od 2. poloviny 17. století, na pouť sem přicházely údajně až čtyři tisíce poutníků. Kostel v roce 1945 vyhořel, za komunismu bylo rozhodnuto o jeho demolici a jen zázrakem nebyl zbourán. Od roku 1992 je kulturní památkou a občanské sdružení Neratov, z.s. usilovně pracuje na jeho obnově. Sdružení dosahuje svých cílů mimo jiné podporou pěstounských rodin a provozováním chráněného bydlení a chráněných dílen pro osoby se zdravotním postižením. Samostatným bydlením a nabídkou zaměstnání podporuje zodpovědnost a sebevědomí lidí s lehkým mentálním postižením a za pomoci školených asistentů jim v rodinném prostředí poskytuje příležitosti k rozvoji jejich životních i pracovních návyků.